http://arch.voltahorse.pl/

:: "Tomasz Lis na żywo"
Artykuł dodany przez: admin (2008-11-18 17:54:08)

Szanowni Państwo,

W związku z opublikowanym w dniu 17 listopada 2008 materiałem filmowym w programie "Tomasz Lis na żywo" pragnę stanowczo zaprotestować przeciwko treści materiału filmowego dotyczącego pokazów Szwadronu Kawalerii w barwach 8 Pułku Ułanów w Katowicach i Trzebini w dniu 11 listopada 2008, w związku z obchodami Święta Niepodległości.

Jest absolutną nieprawdą, że jakiekolwiek konie mające związek z członkami Szwadronu trafiają na rzeź po pokazach, a zaprezentowany materiał jest jawną manipulacją i prowokacją.

Osobiście od wielu lat jestem uczestnikiem i współorganizatorem pokazów kawaleryjskich i defilad konnych i z całą stanowczością oświadczam, że insynuacje na temat złego traktowania koni, a tym bardziej - przekazywania ich na rzeź - są skandaliczną insynuacją oraz niedorzecznością.

Zaprezentowany materiał pokazuje archiwalne zdjęcia z bulwersujących i karygodnych transportów koni na rzeź, zmontowane tendencyjnie z relacją z występów Szwadronu ze Święta Niepodległości 11 listopada 2008. Osoby będące bliżej tematu koni doskonale zdają sobie sprawę, że dzięki batalii licznych stowarzyszeń i działaczy na rzecz praw zwierząt okrutne traktowanie koni rzeźnych praktycznie zostało wyeliminowane, a dyrektywy Unijne, którym Polska jako członek UE podlega, całkowicie taki proceder eliminują.

Prezentowanie takiego materiału, jako dokumentacja rzekomo mającego miejsce w chwili obecnej działania, jest nie tylko pomówieniem i oszczerstwem wobec zaangażowanych w tą sprawę osób, ale również godzi w polską rację stanu i podważa wiarygodność naszego Kraju na forum Unii Europejskiej.

W związku z planowanym (zgodnie z moją wiedzą) ponownym wyemitowaniem tego materiału na antenie TVP Polonia w dniu 19.listopada (o innych terminach nie wiem) - kategorycznie domagam się wstrzymania emisji i wyjaśnienia rzetelności przekazu dziennikarskiego przez odpowiedzialne osoby.

W moim przekonaniu p. Tomasz Lis, jako powszechnie znany i szanowany publicysta, powinien zadać sobie więcej trudu przy weryfikacji prezentowanych materiałów - wymaga tego po prostu etyka i rzetelność dziennikarska.

Uprzedzam, że w przypadku dalszej emisji tego materiału wszczęte będą kroki prawne mające na celu publiczne przywrócenie dobrego imienia pomówionych tam osób i wydarzeń. Niezależnie od tego, domagam się sprostowania i emisji programu, w którym kłamliwie przedstawione fakty będą sprostowane, a osoby których dobre imię zostało narażone na szwank - przeproszone.

Dodam jedynie, że całe środowisko osób związane z Kawalerią Ochotniczą oraz małopolskim jeździectwem jest zbulwersowane tym programem i dołoży wszelkich starań, aby sprawę tę wyjaśnić i sprostować.

Uprzejmie proszę o przedstawienie mojego listu bezpośrednio Red. Tomaszowi Lisowi a także ustosunkowanie się do jego treści.

Pragnę dodać, że jako vice prezes Małopolskiego Związku Jeździeckiego jestem z racji pełnionej funkcji odpowiedzialny za reprezentowanie racji zrzeszonych w MZJ stowarzyszeń i Klubów i mam obowiązek sprawę powyższą wyjaśnić do końca, z podjęciem wszelkich kroków prawnych włącznie.Mikołaj Rey

Klub Jeździecki "SZARŻA" im. 8 Pułku Ułanów ks. Józefa Poniatowskiego

Bolęcin, ul. Wczasowa 16
32-640 Trzebinia
tel. 0- 32 6137637
fax 0 - 32 6137687
kom. 0-501 358083
List wysłany do redakcji programu "Tomasz Lis na żywoadres tego artykułu: http://arch.voltahorse.pl//articles.php?id=5812